Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

Domatic Jakub Kazibudzki

Dziękujemy za wiadomość

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Autor: Domatic Jakub Kazibudzki, publikacja: 2018-12-31

Termin „inteligentny dom” jest nadal na tyle egzotyczny, że wydaje się jeszcze nie do końca zrozumiany. Chaos informacyjny potęgowany jest przez marketing producentów pseudointeligentnych urządzeń codziennej użyteczności, które charakteryzują się co najwyżej częścią możliwości posiadanych przez systemy domu inteligentnego. Tymczasem: zdalne sterowanie to nie inteligencja!

Zdjęcie nr 1

Sam fakt, że możemy swoimi urządzeniami sterować za pomocą pilota czy nawet smartfona, nie oznacza jeszcze, że mieszkamy w inteligentnym domu. Jest to zaledwie kolejny krok w stronę automatyzacji. Rozważmy przykład sterowania roletami zewnętrznymi. Dla przejrzystego przekazania sensu problemu, posłużmy się następującymi poziomami automatyzacji:

  1. Roleta tradycyjna. Napędzana siłą mięśni za pomocą taśmy nawijanej na bęben. Człowiek wykonuje fizyczną pracę, by zaszedł proces podnoszenia / opuszczania rolety.
  2. Roleta elektryczna. Napędzana przez silnik elektryczny i sterowana za pomocą przycisku monostabilnego (odbijającego). Człowiek już nie wykonuje bezpośrednio pracy, ale steruje procesem, od jego rozpoczęcia do zakończenia.
  3. Poziom 3. Roleta elektryczna ze sterownikiem. Napędzana przez silnik elektryczny i sterowana za pomocą przycisków podłączonych do sterownika. Człowiek nie wykonuje już pracy i nie steruje procesem od początku do końca, ale nadal musi wcisnąć przycisk w pobliżu rolety.
  4. Roleta elektryczna sterowana radiowo. Człowiek nie musi już nawet podchodzić do okna, żeby podnieść / opuścić roletę, wystarczy, że ma przy sobie pilota. Na tym poziomie przychodzi już na myśl hasło „inteligentny dom”, ale w rzeczywistości niewiele różni się on od poziomu poprzedniego. Nadal musimy szukać pilota…
  5. Roleta sterowana czasowo. Sterownik rolety umożliwia zaprogramowanie konkretnego czasu opuszczenia / podnoszenia. Nie trzeba już kilka razy dziennie szukać pilota...
  6. Roleta sterowana inteligentnie. System inteligentnego domu jest zaprogramowany tak, żeby sam podnosił / opuszczał rolety o konkretnych porach lub w razie zaistnienia określonych zdarzeń. Dzięki temu można np. uzależnić stopień opuszczenia rolety od nasłonecznienia, tak, żeby letnie słońce nie przeszkadzało nam podczas posiłku w jadalni z południowym oknem.

Pomysłów jest wiele, ograniczeniem jest nasza kreatywność i ilość posiadanego sprzętu… Na podanym przykładzie doskonale widać, że inteligentny dom, to nie tylko dom zdalnie sterowany, ale taki, który jest w stanie autonomicznie reagować na dynamiczną sytuację. Można żartobliwie powiedzieć, że najlepszy system automatyki, to taki, o którym się nie pamięta. To on pamięta o nas i o tym, żeby ułatwiać nam życie, eliminując niepotrzebne codzienne czynności.


Opracował:
Jakub Kazibudzki
Domatic Jakub Kazibudzki

Inteligentny dom - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 258 Specjalistów od Inteligentnych Domów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Skontaktuj się